Speķītim nav ne vainas! Iesaka Anatolijs Danilāns - Gudrības.lv

Speķītim nav ne vainas! Iesaka Anatolijs Danilāns

Jāgrauž daudz dārzeņu un augļu. No visa plašā klāsta var izvēlēties tādus, kas katram labāk garšo un nepūš vēderu. Augļos un dārzeņos ir šķiedrvielas, un zinātnieki atklājuši, ka tās dziedē ne tikai zarnu traktu, bet arī pasargā no diabēta, uzlabo aknu, ādas, smadzeņu veselību.
*****
Es jau sen ārstēju slimniekus, un, ja tu viņam pasaki, ka vajadzētu ēst vairāk dārzeņu un odziņu – “Jā, jā, jā, es tagad, dakterīt, spiedīšu burkānu sulu…” Man nav iebildumu, jūs drīkstat dzert sulu, bet, mīļie, tādā gadījumā žmiedziet iekšā arī tos biezumus, kas no burkāniem palikuši pāri. Jo šķiedrvielu tīrā sulā nav! Atkārtoju – dārzeņus un augļus vislabāk ir grauzt. Un – košļāt vajag!
*****
Ja cilvēks daudz un stipri košļā – košļājamo gumiju vai burkānu, vienalga ko, izdalās siekalas, un siekalās ir ļoti, ļoti spēcīga kuņģa zarnu traktu nostiprinoša viela – epidermālās augšanas faktors. Tas pārsit pušu sālsskābi, kas izdalās kuņģī. Čūlas dzīst ātrāk, erozijas, dedzināšanas kļūst mazākas.
*****
Par zivju eļļu un vit¬amīniem – tie ir vajadzīgi bērniem, bet pieaugušajam, kam ir veselīgs dzīvesveids un daudzveidīgs uzturs, tie papildus nav jāuzņem. Lieli salīdzinošie pētījumi apliecina to, ka, piemēram, papildus lietojot C vitamīnu, cilvēka mūža ilgums nemainās, bet beta karotīns un antioksidanti mūžu pat saīsina.
*****
Speķītim nav ne vainas! Tomēr nevajag treknu cūkgaļu pārēsties, ka vēmiens nāk. Visu ar mēru!
*****
Ceļotāju caureja var būt arī Latvijā – tā ir situācijā, kad bērniņš, kas bijis mājās, sāk iet bērnudārzā. Bērnudārzā apkārt ir citādāks baktēriju sastāvs. Tad var papildus lietot probiotikas – kamēr imūnsistēma iestrādāsies un mācēs cīnīties ar nelabvēlīgajām baktērijām.
*****
Arī kafija pēdējā laikā ir zinātnieku reabilitēta un atzīta pat veselīgāka par tēju. Nav nekādas vainas arī šķīstošajai kafijai. Ir cilvēki, kam kafija rada nepatīkamas sajūtas – tad var to nelietot.
*****
Zinātnieki to līdz galam nav izpētījuši, tomēr rudenī un pavasarī novēro paasinājumus cilvēkiem ar čūlām, čūlainajiem kolītiem, Krona slimību un citiem zarnu trakta traucējumiem. Tas nav īpašu vitamīnu trūkuma dēļ. Iespējams, cilvēka organisms nespēj pielāgoties gadalaika maiņai.
*****
Kūkas vispār ir drausmīga lieta. Cukurs jeb saharoze bojā asinsvadus, vielmaiņu, veicina lieko svaru, bet kūkās vēl ir daudz neveselīgu tauku.
*****
Kādreiz mūs mācīja, ka grēks atstāt ēdienu uz šķīvja, ka jāizēd tukšs. Es tā neuzskatu – ja negribas ēst, nav sevi jāspiež!
*****
Nātres, skujas, zāle – vai dieniņ, kur laba lieta! Šie visi ir izcili produkti, kurus Latvijā uzturā tiešām lieto par maz.
*****
Ja gadās kādas nepatikšanas, tās nevajag ilgi malt pa galvu, labāk izkustēties, izstaigāties un pārslēgties uz kaut ko pozitīvāku.
*****
Ja cilvēks caurejas vai pastiprinātas svīšanas dēļ zaudējis daudz šķidruma un sāļu, tad kokakola ir efektīvāks līdzeklis šķidruma uzņemšanai, jo tās sastāvā ir saldumiņš – ogļhidrāti –, kas palīdz organismam vieglāk uzņemt dažādus sāļus. Arī es, ja mājās ir kola, to kādreiz iemalkoju klāt pie ēdieniem, samērīgos daudzumos tā nav veselībai kaitīga.
*****
Priecājieties, ka jūsu resnā zarna ir baigi gudrā. Goda vārds, ļoti gudrs orgāns, par spīti tam, ka mēs uz tās sēžam virsū!

Apkopojums no grāmatām: Anatolijs Danilāns “Jaunas un vecas ziņas par ilgu un laimīgu dzīvošanu”, Inese Ziņģīte, Anatolijs Danilāns “Speķītim nav ne vainas jeb atziņas veselīgai dzīvei”

Leave a Reply

%d bloggers like this: