Praktiski padomi, kā ietaupīt naudu elektrības tēriņiem - Gudrības.lv

Praktiski padomi, kā ietaupīt naudu elektrības tēriņiem

Izslēdz lieko
Tādi paradumi kā izslēgt gaismu, izejot no mājas vai telpas, ir dabiski kļuvuši par ikdienas daļu – 9 no 10 taupītājiem to dara diendienā. Turpretī izslēgt sadzīves tehniku atceras tikai 67%, bet atvienot no strāvas liekās ierīces – 66% aptaujāto. Lai ērti izslēgtu tehniku, var izmantot pagarinātāju ar slēdzi, kas ļauj vienkārši atvienot no strāvas visas tam pieslēgtās ierīces. Tāpat nav ieteicams atstāt tādas ierīces kā televizors un dators gaidīšanas režīmā, jo arī tā tās patērē nedaudz elektrības.

Izmanto dienasgaismu
Ne vienmēr telpā nepieciešams spilgts apgaismojums. Apdomājot gudras saimniekošanas iespējas, 38% aptaujāto atzīst, ka mākslīgā apgaismojuma vietā varētu biežāk atvērt žalūzijas vai aizkarus un izmantot dienasgaismu. Lai saprātīgi samazinātu elektroenerģijas patēriņu, vēlams nodrošināt nelielu fona apgaismojumu visā telpā un ar mazākām lampām spilgtāk izgaismot nepieciešamās zonas, piemēram, lasīšanai, rokdarbiem vai mācībām.

Samazini karstā ūdens patēriņu

Samsung dzīvesstila indeksā LIVING Smart noskaidrots, ka nedaudz vairāk nekā trešdaļa respondentu vēlētos samazināt ūdens patēriņu mājās. Ūdeni var ietaupīt, arī gudri lietojot trauku mazgājamo mašīnu. Piemēram, katrs piektais jeb 21% ieslēdz trauku mazgājamo mašīnu tikai tad, kad tā ir pilna, turklāt tā patērē tikai 10-15 l aukstā ūdens, kamēr, mazgājot ar rokām tādu pašu trauku daudzumu, jāpatērē 60-80 l siltā ūdens.

Izmanto ierīces efektīvi
Kādā brīvākā ziemas vakarā var vēlreiz izskatīt elektroierīču lietošanas instrukcijas – temperatūras režīmus, aizpildījuma limitu, ieteicamo novietojumu un citas rekomendācijas. Kā atklāj LIVING Smart, aptaujātie ievēro pamatlietas – 68% pievērš uzmanību optimālai ledusskapja temperatūrai, bet puse to regulāri atkausē, kas ieteicams vismaz reizi gadā. Tāpat jāizvēlas dzīvesstilam piemērots ledusskapja tilpums – ja tas ir aizpildīts ar produktiem mazāk par 60%, tas lieki tērē elektroenerģiju. Savukārt, ja ledusskapis ir pārpildīts vairāk par 90%, nenotiek iekšējā gaisa cirkulācija un palielinās elektroenerģijas patēriņš. 55% aptaujāto izvēlas veļu mazgāt zemākā temperatūrā. Piemēram, mazgājot veļu 300 C, elektroenerģijas patēriņu var samazināt līdz 75%, salīdzinot ar 600 C mazgāšanas programmām.

Praktiskus padomus gudrākai saimniekošanai iesaka Latvenergo Energoefektivitātes centra un Samsung Electronics Baltics speciālisti.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: