Pirms liec ap kaklu rakstainu šalli, izpēti zīmes! - Gudrības.lv

Pirms liec ap kaklu rakstainu šalli, izpēti zīmes!

Pēdējos gados ļoti populāri apģērbā, aksesuāros un pat tetovējumos izmantot latviešu rakstu zīmes. Taču jāievēro, ka katrai zīmei ir sava nozīme. Ieskatam – biežāk izmantoto zīmju skaidrojums.
Māras krusts

maaraskrusts
Senie latvieši ticēja, ka visa materiālā pasaule ir Māras pārziņā, t.s. arī maize, uguns un tās saglabāšana. Varbūt tāpēc krustu krusts, kurš tiek uzvilkts uz maizes klaipiņa un vakarā ievilkts pavarda pelnos, iegūst nosaukumu Māras krusts. Zīme cieši saistīta ar uguni, māju, auglību. Lieta, kam Māras krusts uzvilkts, simboliski tiek ziedota Mārai, saņemot pretī tās svētību un uzraudzību. Māras krustu ļoti bieži izmanto sieviešu rotās un apģērbos.
Zalktis

zalksha_ziime-svg
Simbolizē gudrību un zintniecību. Zalktis tiek uzskatīts par svētu dzīvnieku, kam ir pieejama visa gudrība.. Gudrības, asa prāta, zinātkāres un zintniecības simbols. Šo zīme zintnieki izmantoja, lai sazinātos ar dabas spēkiem. Visbiežāk zalkša zīme sastopama jostās, prievītēs, cimdos un citos sieviešu apģērba gabalos.
Saules zīme

saulesziime
Latviešu tautas folklorā no debesu spīdekļiem centrālais ir Saule. Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols. Citu zīmju vidū Saule ierindojas uz viena no augstākajiem pakāpieniem. Saule ir visa redzētāja un zinātāja. Saules zīme simbolizē kopību, vienotību, drošību, gaismu, mūžību. Saules raksti ir paši svarīgākie sieviešu goda tērpu rotājumos, tāpat tie ir neiztrūkstoši kāzās līgavainim dāvināmo cimdu un zeķu rakstos.
Mārtiņa zīme

martinzime

Mārtiņa zīme ir gaismas un uguns simbols. Tā ir rudens ražas un auglības pārticības zīme. Gada tumšajā laikā, gaisma un siltums ļaudīm ir ļoti nepieciešama, Mārtiņa zīme atgādina gailošu ugunskuru. Šī zīme, stilizēti, attēlo divus gaiļus – gaismas vēstnešus. šo rakstu visbiežāk lietoja gareno jostu, prievīšu un villaiņu apmaļu rotāšanai.
Ūsiņš

usina-zime

Ļoti spēcīga aizsardzības zīme. Tika vilkta gan šūpuļos, gan uz sliekšņiem, gan citur. Šī zīme dod arī spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības. Šī zīme visbiežāk ir sastopama cimdu rakstos. Pastāvēja ticējums, ka šādi cimdi dod valkātājam veiksmi ceļā, un šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem.
Jumis

jumis-664x449

Jumis ir auglības zīme, ar to saistīti dažādi labības pļaujas un ražas rituāli. Par Jumja mājvietu tiek uzskatīti divi kopā saauguši ziedi vai rieksti, gan tradicionāli arī divas labības vārpas – Jumim viss padodas dubulti. Jumi mēdza glabāt istabā goda vietā, kā arī jaunu meitu pūra lādes dibenā.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: