Latvijā sākusies gripas epidēmija, svarīgs atgādinājums no NVD - Gudrības.lv

Latvijā sākusies gripas epidēmija, svarīgs atgādinājums no NVD

Latvijā sākusies gripas epidēmija, kas šogad prasījusi jau trīs cilvēku dzīvības. 

Pagājušajā nedēļā četrās Latvijas pilsētās ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos vērsušos pacientu skaits pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju jeb epidēmijas slieksni, ziņo Nacionālais Veselības dienests (NVD).

Tāpat zināms, ka aizvadītajā nedēļā no gripas miruši vēl divi cilvēki. Līdz ar to šajā sezonā miruši jau trīs cilvēki. Mirušajiem cilvēkiem bijušas sirds-asinsvadu, elpceļu, nieru un citas hroniskas saslimšanas.

NVD informē, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Par katru vizīti ģimenes ārsta prakse saņem maksājumu no valsts, savukārt pacientam par vizīti ir jāveic pacienta iemaksa 2,85 eiro apmērā.
Šāds maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuriem ir noslēgts līgums ar NVD par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.
Ņemot vērā, ka gripas un citu augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomi ir līdzīgi, saņemot pieteikumu mājas vizītei, ģimenes ārstam ir iespējami detalizēti jānoskaidro pacienta sūdzības un slimības simptomi, kā arī par citiem neseniem un līdzīgiem saslimšanas gadījumiem ģimenē. Ja ģimenes ārsts, ierodoties pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatēs, ka pacientam ir kāda cita augšējo elpceļu infekcija, arī šajā gadījumā par ģimenes ārsta mājas vizīti būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa.
Par veikto pacienta iemaksu 2,85 eiro apmērā pacientam ir jāsaņem maksājumu apliecinošs dokuments – stingrās uzskaites kvīts. Ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksu veikšanas, šis maksājums nav jāveic. No pacienta iemaksām ir atbrīvoti 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas (kurām izsniegta atbilstoša izziņa), politiski represētas personas u.c. iedzīvotāju grupas.
Ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāpiesaka līdz plkst. 15.00. Vienlaikus NVD atgādina, ka ikvienā ģimenes ārsta praksē vismaz vienu stundu dienā ir pieņemšanas laiks pacientiem bez iepriekšēja pieraksta, ja pacientam ir akūta saslimšana un ārsta konsultācija ir nepieciešama nekavējoties.
Ārpus ģimenes ārsta darba laika medicīniskus padomus var saņemt, arī zvanot uz valsts organizēto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Darbdienās medicīniskus padomus sniedz no plkst. 17.00 līdz 8.00, savukārt brīvdienās un svētku dienās visu diennakti.

Kā pazīt gripu?

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, bet maziem bērniem var būt arī vemšana un caureja.
Šajā laikā svarīgi ir īpaši bieži mazgāt rokas, censties izvairīties no savstarpējiem kontaktiem darbā, sabiedriskajā transportā un citviet. Nacionālais veselības dienests atgādina – epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem.
Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro.

Izlasi arī: 

Kā izvairīties no gripas vīrusa?

Ķiploku receptes, kas palīdzēs pret gripu

 

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: