5 veidi, kā izvairīties no saslimšanas rudens sākumā - Gudrības.lv

5 veidi, kā izvairīties no saslimšanas rudens sākumā

Gadalaiku maiņa var pakļaut mūs lielam stresam, liekot ķermenim strauji adaptēties temperatūras un laikapstākļu izmaiņām. Laikapstākļi rudens sākumā ir neprognozējami – vienu dienu ir silti, nākamo jau auksti – tas var likt ķermenim apjukt un palēnināt adaptācijas procesu, kas, savukārt, novājina aizsardzības mehānismus.

Pastāv daudz iemeslu, kāpēc mums ir lielāka iespēja saslimt tieši rudens sākumā: mēs sākam vairāk laika pavadīt iekštelpās, kurās vienkopus ir daudz cilvēku; ķermenis neizdala pietiekami daudz D vitamīna saules trūkuma dēļ; temperatūras izmaiņas veicina dažādu vīrusu attīstību.

Līdz ar atvadām no vasaras, nepieciešams padomāt par to, kā pasargāt sevi no sezonālajām slimībām. Ikvienam ir skaidrs – lai izvairītos no saslimšanas, nepieciešams uzturēt veselīgu dzīvesveidu. Taču, ko tieši tas nozīmē?

Šie pieci padomi palīdzēs tev uzturēt labu veselību. Sāc tos ievērot jau šodien un saglabā šos paradumus visu gada auksto laiku!

Saki “jā” dārzeņiem un garšvielām, atvadies no cukura

Sezonas dārzeņi satur tādas uzturvielas un minerālus, kas tieši šajā brīdī nepieciešami mūsu imūnsistēmai. Iekļauj savā ēdienkartē ķirbjus, kabačus, brokoļus, kāpostus, burkānus, bietes, kā arī ābolus. To pagatavošanā pievieno tādas garšvielas un piedevas kā ķiplokus, sīpolus, kurkumu, ingveru, melnos piparus un sinepes.

Ingvers, ķiploki un sīpoli satur imūnsistēmu uzlabojošas īpašības, kā arī palīdz uzturēt kaulu un saistaudu veselību. Melnie pipari satur antibakteriālas īpašības un palīdz gremošanas traktam. Kurkuma ir efektīvs antioksidants, un tā tiek uzskatīta par uzturvielām bagātīgāko garšvielu pasaulē. Sinepes satur selēnu, magniju un B vitamīnu.

Vienīgā garšviela, no kuras būtu jāizvairās, ir cukurs. Cukurs novājina imūnsistēmu, noārdot labvēlīgās baktērijas no gremošanas trakta, tā padarot tevi neaizsargātāku pret dažādiem vīrusiem. Tas gan nenozīmē, ka tev pilnībā jāizvairās no saldumiem – cukura vietā vari izmantot medu.

Rūpējies par roku tīrību

Rokas ir vīrusu pirmais solis ceļā uz mūsu ķermeņa ieņemšanu. Diendienā mēs pieskaramies virsmām, uz kurām mitinās baktērijas. Bieža un rūpīga roku mazgāšana (vismaz 20 sekundes), izmantojot ziepes un ūdeni, var iznīcināt šīs baktērijas, tā neļaujot vīrusam ceļot tālāk pa tavu ķermeni. Ieteicams arī iegādāties roku dezinficējamo līdzekli, ko ir ērti paņemt līdzi uz skolu vai darbu.

Centies nepieskarties savai sejai. Lielākā daļa cilvēku neapzināti pieskaras savai mutei, degunam un acīm simtiem reižu dienā. Centies apdomāt savas darbības un izvairīties no šī kaitīgā ieraduma, jo tieši pieskaršanās pie sejas palīdz kaitīgajām baktērijām iekļūt tavā ķermenī.

Neaizmirsti par kvalitatīvu miegu

Miega trūkums ir tiešs ceļš uz saslimšanu. Miegs spēj atjaunot mūsu ķermeni, kā arī likt justies labi. Bērniem nepieciešams gulēt aptuveni 10 – 11 stundas dienā, savukārt pieaugušajiem vajadzīgas 7 – 9 stundas miega. Ja tev ir problēmas ar aizmigšanu, ieteicams dienas laikā uzņemt pietiekami daudz šķidruma (šķidrums palīdz ķermenim pašam par sevi parūpēties); izvairies no jebkādām elektroniskajām ierīcēm 20 – 30 minūtes pirms gulētiešanas; izvēlies biezus aizkarus, kas ļaus nodrošināt telpā pilnīgu tumsu.

Uzturi savu ķermeni kustībā

Mūsu ķermenis ir radīts, lai kustētos. Lai arī kāda būtu tava fiziskā sagatavotība, veltīt savam ķermenim dažas minūtes dienā ir absolūta nepieciešamība. Vingrošana palīdz izvadīt no ķermeņa toksīnus, tā arī uzlabo asinsrites sistēmas un plaušu veselību. Drēgnais, tumšais laiks var likt mums justies drūmi, savukārt fiziskas aktivitātes izdala laimes hormonus endorfīnus, kas radīs lielisku garastāvokli.

Tomēr aukstajos mēnešos nevajadzētu pārspīlēt ar sportošanu. Tavs ķermenis jau tā izjūt lielu stresu, un, ja vien tev nav atbilstošas fiziskās sagatavotības, tādas aktivitātes kā skriešana vai svarcelšana tieši kaitēs imūnsistēmai, kas, savukārt, palielinās tavu iespēju saslimt.

Bagātini uzturu ar vitamīniem

Vasaras laikā ir ļoti vienkārši savā ēdienkartē iekļaut neskaitāmi daudz dažādu vitamīnu – dārzā augošie augļi un dārzeņi spēj sniegt nepieciešamās uzturvielas. Diemžēl līdz ar rudens iestāšanos šo produktu kvalitāte mēdz mazināties. Ir vērts sagatavoties ziemai, uzņemot papildus vitamīnu preparātus.

Kādi ir būtiskākie vitamīni, ko uzņemt, sākoties rudenim? Pirmkārt, tas ir D vitamīns, ko mēdz dēvēt arī par vasaras vitamīnu. Galvenokārt mēs to uzņemam, atrodoties saules gaismā. Otrkārt, nepieciešams uzņemt C vitamīnu. Lai arī C vitamīns nenovērš iespēju saaukstēties un saslimt ar gripu, kā tas bieži vien tiek uzskatīts, tas var samazināt šo slimību simptomu attīstību. Treškārt, tas ir A vitamīns. Tas palīdz uzturēt gļotādu membrānu veselīgā stāvoklī, lai tā spētu atvairīt kaitīgās baktērijas un pasargātu imūnsistēmu.

Veselīgs dzīvesveids palīdzēs visa gada garumā, taču visvairāk tavas rūpes atmaksāsies gadalaiku maiņas posmā. Veselīgi paradumi ļaus uzturēt labā stāvoklī ne tikai tavu ķermeni, bet arī prātu. Sagaidi rudeni vesels un ar labu omu!

Avots: medicine.lv

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: