Mārtiņdienas gailis var uzlabot auglību? - Gudrības.lv

Mārtiņdienas gailis var uzlabot auglību?

Mārtiņi latviešu gadskārtu paražās ir svinama diena, kas iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu. Pie pilna galda līksmībā un pārpilnībā norit Mārtiņu vakara svinības, kur netrūkst ne jautru dziesmu, ne deju, Mārtiņos arī beidzas klusais veļu laiks, kas sācies Miķeļos un sākas jautrā ķekatās jeb budēļos iešana, kas turpinās visu ziemu līdz pat Meteņiem. Šai budēļos iešanai ir rituāla nozīme. Budēļi simbolizē mirušos garus – veļus, kas sētai nes auglību, svētību, laimi, veselību un saticību. Mārtiņu laikā budēļi saukti arī par Mārtiņbērniem. Budēļu raksturīgākās maskas ir kaza, vilks, lācis, dzērve, mazais vīriņš, siena kaudze, labības kūlis, nāve, čigāni. Budēļus no sētas uz sētu ved budēļu tēvs un māte. Saimnieki budēļus aicina istabā, pacienā, izjautā par nākotni un budēļiem dodoties uz citu sētu, solās tos gaidīt atkal citu gadu.

 Mārtiņos kauj gaili, jo gailis pa vasaru ir labi nobarojies un aplecis vistas. Ne velti ir teiciens: “Cāļus skaita rudenī” – gailis gada laikā savu darbu ir paveicis, tādēļ Mārtiņos tas tiek celts galdā, tādā veidā atzīmējot ražīgo gadu. Ja gailis bijis labs aplecējs, tad runā, ka ēdot Mārtiņdienas gaili, auglības, veselības un saticības enerģija var nodoties tālāk arī tā apēdājiem.

Tiesa mūsdienās Mārtiņos galdā liek zoss cepeti – šī tradīcija ieviesusies no ģermāņiem, taču dainās arvien tiek pieminēts gailis.

martinzimeMārtiņa zīme ir gaismas un uguns simbols. Gada tumšajā laikā, gaisma un siltums ļaudīm ir ļoti nepieciešama, Mārtiņa zīme atgādina gailošu ugunskuru.
Tāpat kā citos senās gadskārtas svētkos, arī Mārtiņos ļaudis ievēroja dažādus ticējumus, veica laika vērojumus, pareģoja nākotni un ar dažādam darbībām centās to ietekmēt savā labā:

  • Mārtiņa vakarā priekš gulētiešanas meitām jānomazgā seja, bet nav jānoslauka. Pēc tam nav brīv runāt, tad naktī nāk nākamais vīrs un slauka seju.
  • Mārtiņu vakarā meitām, gulēt ejot, jāuzmet istabas vidū brunči. Kas sapnī pacels, tas apprecēs.

Mārtiņdienas ticējumus, pareģojumus un pantiņus lasi šeit
Pildīts Mārtiņdienas zoss cepetis

Leave a Reply

%d bloggers like this: